Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic jej przyległych. Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów zalicza się ekstrakcję zębów (w tym ósemek), hemisekcję, resekcję wierzchołka korzenia, augmentację oraz podniesienie dna zatoki szczękowej.

Ekstrakcja zęba

W sytuacji kiedy wszystkie możliwości terapeutyczne zostały wyczerpane, konieczna jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Ząb, który nie kwalifikuje się do leczenia kanałowego, stanowi źródło niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów, które mogą pokonać barierę i wraz z krwią przedostać się do serca i innych narządów, powodując ich uszkodzenia, co może być stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

Przebieg zabiegu ekstrakcji zęba jest indywidualny. Poprzedza go wykonanie znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny. Pacjent jest informowany o schemacie planowanej procedury. Wszystkie tego typu zabiegi łączy minimalna inwazyjność i delikatność chirurga stomatologa.

Ekstrakcje zębów inne niż „ósemki”, dzięki rozwojowi technologii i dostępności skutecznych metod leczenia, należą już dzisiaj do rzadkości.

„Ósemki” - kłopotliwe „zęby mądrości”

Ósemki, czyli tzw. „zęby mądrości” swoją nazwę zawdzięczają temu, że wyrastają jako ostatnie - zazwyczaj między 17. a 25. rokiem życia. Jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, proces ich wyrzynania nie przebiega prawidłowo.

Mogą wyrastać w niekorzystnym położeniu albo nie pojawić się wcale. Stanowią zatem źródło problemów i dla niektórych pacjentów kojarzą się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. W związku ze swoim położeniem są również bardzo podatne na rozwój próchnicy, gdyż dotarcie do nich szczoteczką, czy dokładne wyczyszczenie z wykorzystaniem nici dentystycznej może być mocno utrudnione.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Ekstrakcję zębów mądrości poprzedza szczegółowe badanie diagnostyczne. Bardzo pomocne jest zdjęcie pantomograficzne lub tomografia stożkowa. Sam przebieg zabiegu w zależności od położenia zęba, jego budowy i stopnia wyrżnięcia jest bardzo różny.

W przypadkach nieskomplikowanych chirurg stomatolog pozbywa się zęba przy użyciu kleszczy i dźwigni. Bez względu na stopień skomplikowania zabiegu pozostaje on zawsze bezbolesny, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Co jeść po usunięciu zęba?

Po ekstrakcji ósemek przez około 2 godziny nie należy niczego jeść ani pić. Przez pierwsze kilka dni nie należy przyjmować gorących pokarmów i napojów, palić papierosów i spożywać alkoholu. Zaleca się spożywanie chłodnych pokarmów i napojów. Ich konsystencja powinna być płynna. Polecamy jogurty, koktajle, letnie zupy i lody.

Cennik

Konsultacja chirurgiczna
100 zł
Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego (natychmiastowe)
500 zł
Zamknięcie przetoki ustno-zatokowej (przetrwałego)
600 zł
Resekcja wierzchołka korzenia
500 - 1000 zł
Wyłuszczenie torbieli zębopochodnej
300 zł
Podcięcie wędzidełka
450 zł
Wycięcie niewielkiego guzka i badanie histopatologiczne
350 zł
Ekstrakcja chirurgiczna zęba zatrzymanego
od 700 zł
Szycie chirurgiczne
30 zł
Wycięcie kaptura dziąsłowego
150 zł
Leczenie suchego zębodołu (pacjent z innego gabinetu)
50 zł
Usunięcie szwów (pacjent z innego gabinetu)
50 zł
Nacięcie i drenaż ropnia okołozębowego
150 zł
Ekstrakcja zęba (prosta)
250 - 350 zł
Ekstrakcja zęba (skomplikowana)
350 - 500 zł
Ekstrakcja korzenia (prosta)
250 zł
Ekstrakcja korzenia (skomplikowana)
350 zł
Oczyszczenie ropnia okołozebowego
150 zł
Usuniecie odłamu zęba
100 zł
Chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej
400 zł
Usunięcie zęba
150 - 500 zł
Nasi pacjenci o nas

Opinie o Klinice Diament

Dane kontaktowe

Zadzwoń
+48 533 ... [zobacz] +48 533 797 575
Godziny otwarcia
pon. - pt.: 9:00 - 19:00
sob.: zamknięte
niedz.: zamknięte

Napisz do nas!

    Rejestracja Online