Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic jej przyległych. Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów zalicza się ekstrakcję zębów (w tym ósemek), hemisekcję, resekcję wierzchołka korzenia, augmentację oraz podniesienie dna zatoki szczękowej.

Ekstrakcja zęba

W sytuacji kiedy wszystkie możliwości terapeutyczne zostały wyczerpane, konieczna jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Ząb, który nie kwalifikuje się do leczenia kanałowego, stanowi źródło niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów, które mogą pokonać barierę i wraz z krwią przedostać się do serca i innych narządów, powodując ich uszkodzenia, co może być stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Przebieg zabiegu ekstrakcji zęba jest indywidualny. Poprzedza go wykonanie znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny. Pacjent jest informowany o schemacie planowanej procedury. Wszystkie tego typu zabiegi łączy minimalna inwazyjność i delikatność chirurga stomatologa. Ekstrakcje zębów inne niż „ósemki”, dzięki rozwojowi technologii i dostępności skutecznych metod leczenia, należą już dzisiaj do rzadkości.

„Ósemki” - kłopotliwe „zęby mądrości”

Ósemki, czyli tzw. „zęby mądrości” swoją nazwę zawdzięczają temu, że wyrastają jako ostatnie - zazwyczaj między 17. a 25. rokiem życia. Jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, proces ich wyrzynania nie przebiega prawidłowo. Mogą wyrastać w niekorzystnym położeniu albo nie pojawić się wcale. Stanowią zatem źródło problemów i dla niektórych pacjentów kojarzą się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. W związku ze swoim położeniem są również bardzo podatne na rozwój próchnicy, gdyż dotarcie do nich szczoteczką, czy dokładne wyczyszczenie z wykorzystaniem nici dentystycznej może być mocno utrudnione.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Ekstrakcję zębów mądrości poprzedza szczegółowe badanie diagnostyczne. Bardzo pomocne jest zdjęcie pantomograficzne lub tomografia stożkowa. Sam przebieg zabiegu w zależności od położenia zęba, jego budowy i stopnia wyrżnięcia jest bardzo różny. W przypadkach nieskomplikowanych chirurg stomatolog pozbywa się zęba przy użyciu kleszczy i dźwigni. Bez względu na stopień skomplikowania zabiegu pozostaje on zawsze bezbolesny, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Co jeść po usunięciu zęba?

Po ekstrakcji ósemek przez około 2 godziny nie należy niczego jeść ani pić. Przez pierwsze kilka dni nie należy przyjmować gorących pokarmów i napojów, palić papierosów i spożywać alkoholu. Zaleca się spożywanie chłodnych pokarmów i napojów. Ich konsystencja powinna być płynna. Polecamy jogurty, koktajle, letnie zupy i lody.

Cennik

Ekstrakcja zęba lub korzenia
250 - 350 zł
Ekstrakcja zęba mądrości
400 - 500 zł
Chirurgiczna ekstrakcja zęba zatrzymanego
600 zł
Leczenie suchego zębodołu / zdjęcie szwów (spoza gabinetu)
50 zł
Resekcja wierzchołka korzenia (cena za ząb)
400 - 800 zł
Wycięcie zmiany + badanie histopatologiczne
300 zł + 90 zł
Nacięcie i drenaż ropnia
150 zł
Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego
300 - 500 zł
Zabezpieczenie zębodołu PRF (za 1 ampułkę)
150 zł
Podcięcie wędzidełka
350 zł
Nasi pacjenci o nas

Opinie o Klinice Diament

Dane kontaktowe

Zadzwoń
+48 533 ... [zobacz] +48 533 797 575
Godziny otwarcia
pon. - pt.: 9:00 - 19:00
sob.: zamknięte
niedz.: zamknięte

Napisz do nas!

    Rejestracja Online