Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic jej przyległych. Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów zalicza się ekstrakcję zębów (w tym ósemek), hemisekcję, resekcję wierzchołka korzenia, augmentację oraz podniesienie dna zatoki szczękowej.
Ekstrakcja zęba
W sytuacji kiedy wszystkie możliwości terapeutyczne zostały wyczerpane, konieczna jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Ząb, który nie kwalifikuje się do leczenia kanałowego, stanowi źródło niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów, które mogą pokonać barierę i wraz z krwią przedostać się do serca i innych narządów, powodując ich uszkodzenia, co może być stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.
Przebieg zabiegu ekstrakcji zęba jest indywidualny. Poprzedza go wykonanie znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny. Pacjent jest informowany o schemacie planowanej procedury. Wszystkie tego typu zabiegi łączy minimalna inwazyjność i delikatność chirurga stomatologa.
Ekstrakcje zębów inne niż „ósemki”, dzięki rozwojowi technologii i dostępności skutecznych metod leczenia, należą już dzisiaj do rzadkości.
„Ósemki” - kłopotliwe „zęby mądrości”
Ósemki, czyli tzw. „zęby mądrości” swoją nazwę zawdzięczają temu, że wyrastają jako ostatnie - zazwyczaj między 17. a 25. rokiem życia. Jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, proces ich wyrzynania nie przebiega prawidłowo.
Mogą wyrastać w niekorzystnym położeniu albo nie pojawić się wcale. Stanowią zatem źródło problemów i dla niektórych pacjentów kojarzą się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. W związku ze swoim położeniem są również bardzo podatne na rozwój próchnicy, gdyż dotarcie do nich szczoteczką, czy dokładne wyczyszczenie z wykorzystaniem nici dentystycznej może być mocno utrudnione.
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?
Ekstrakcję zębów mądrości poprzedza szczegółowe badanie diagnostyczne. Bardzo pomocne jest zdjęcie pantomograficzne lub tomografia stożkowa. Sam przebieg zabiegu w zależności od położenia zęba, jego budowy i stopnia wyrżnięcia jest bardzo różny.
W przypadkach nieskomplikowanych chirurg stomatolog pozbywa się zęba przy użyciu kleszczy i dźwigni. Bez względu na stopień skomplikowania zabiegu pozostaje on zawsze bezbolesny, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Co jeść po usunięciu zęba?
Po ekstrakcji ósemek przez około 2 godziny nie należy niczego jeść ani pić. Przez pierwsze kilka dni nie należy przyjmować gorących pokarmów i napojów, palić papierosów i spożywać alkoholu. Zaleca się spożywanie chłodnych pokarmów i napojów. Ich konsystencja powinna być płynna. Polecamy jogurty, koktajle, letnie zupy i lody.
Cennik