Diagnostyka stomatologiczna to niezbędny element skutecznego procesu leczenia i jego planowania. RTG zębów znajduje zastosowanie podczas leczenia endodontycznego oraz przy trudnych ekstrakcjach zębów. Pozwala na obserwację skutków przeprowadzonych zabiegów. Pomaga również minimalizować urazy – lekarz widząc, jak głęboko w pobliżu miazgi sięga próchnica, może zmniejszyć ryzyko przypadkowego obnażenia miazgi.

RTG zęba pozwala na wczesne wykrycie próchnicy, co minimalizuje zakres i koszty leczenia. Dzięki zdjęciom możemy szybko wykryć podłoża chorób jamy ustnej - np. utratę kości spowodowaną chorobą przyzębia, torbiele, czy też brakujące lub zatrzymane zęby, zęby dodatkowe, resorpcję korzenia, procesy złośliwe i inne niewidoczne dla oka patologie.

RTG zęba Łódź

Jak wygląda prześwietlenie RTG zęba?

Prześwietlenie zęba jest już możliwe w każdym gabinecie stomatologicznym. Znaczenie diagnostyki stomatologicznej dla ochrony uzębienia i kości szczęki oraz żuchwy jest nieocenione. W naszym gabinecie cała procedura przeprowadzana jest w pełni bezpieczny sposób z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności.

Stosowane dzisiaj aparaty cyfrowe, pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć ilość szkodliwego promieniowania. Dzięki zdjęciom RTG zęba lekarze dentyści mogą dokładnie zaplanować leczenie.

W zależności od planowanego leczenia i obszaru, który stomatolog chce zobaczyć na zdjęciu, zleca wykonanie jednego z poniższych badań.

 1. Zdjęcie punktowe
  Zdjęcie punktowe wykonuje się dla uwidocznienia korony, korzenia zęba oraz tkanek twardych znajdujących się w jego najbliższym sąsiedztwie. Charakteryzuje je duża dokładność i niewielki zakres.
 2. Zdjęcie panoramiczne/pantomograficzne
  Ten rodzaj zdjęcia cechuje szeroki i pełny zakres obrazowania. Widać na nim przestrzenie od zatok szczękowych aż po gałęzie i trzon żuchwy oraz wszystkie zęby, również te nadliczbowe lub zatrzymane w szczęce lub żuchwie . Zdjęcie panoramiczne jest niezbędne w przypadku planowania kompleksowego leczenia.
 3. Tomografia wiązki stożkowej CBCT
  Tomografia CBCT to najdokładniejsze badanie z zakresu rentgenodiagnostyki. Umożliwia uzyskanie precyzyjnych, trójwymiarowych obrazów struktur anatomicznych szczęki, żuchwy, zatok, twarzoczaszki, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Badanie to jest niezbędne w przypadku planowania zabiegów z zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej i niekiedy endodoncji.

Jak często można wykonywać RTG zęba?

Tak często, jak jest to konieczne. Nieleczone choroby zębów stanowią źródło wielu problemów zdrowotnych.

O konieczności wykonania któregokolwiek z wymienionych badań decyduje lekarz, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu. Jeżeli mają Państwo więcej pytań, chętnie udzielimy na nie bardziej szczegółowych odpowiedzi.

Cennik

Zdjęcie zębowe
30 zł
Zdjęcie pantomograficzne
100 zł
Ponowne nagranie wyników badania radiologicznego na płytę CD
10 zł
Nasi pacjenci o nas

Opinie o Klinice Diament

Dane kontaktowe

Zadzwoń
+48 533 ... [zobacz] +48 533 797 575
Godziny otwarcia
pon. - pt.: 9:00 - 19:00
sob.: zamknięte
niedz.: zamknięte

Napisz do nas!

  Rejestracja Online