Diagnostyka stomatologiczna to niezbędny element skutecznego procesu leczenia i jego planowania. RTG zębów znajduje zastosowanie podczas leczenia endodontycznego oraz przy trudnych ekstrakcjach zębów. Pozwala na obserwację skutków przeprowadzonych zabiegów. Pomaga również minimalizować urazy – lekarz widząc, jak głęboko w pobliżu miazgi sięga próchnica, może zmniejszyć ryzyko przypadkowego obnażenia miazgi.

RTG zęba pozwala na wczesne wykrycie próchnicy, co minimalizuje zakres i koszty leczenia. Dzięki zdjęciom możemy szybko wykryć podłoża chorób jamy ustnej - np. utratę kości spowodowaną chorobą przyzębia, torbiele, czy też brakujące lub zatrzymane zęby, zęby dodatkowe, resorpcję korzenia, procesy złośliwe i inne niewidoczne dla oka patologie.

RTG zęba Łódź

Jak wygląda prześwietlenie RTG zęba?

Prześwietlenie zęba jest już możliwe w każdym gabinecie stomatologicznym. Znaczenie diagnostyki stomatologicznej dla ochrony uzębienia i kości szczęki oraz żuchwy jest nieocenione. W naszym gabinecie cała procedura przeprowadzana jest w pełni bezpieczny sposób z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności.

Stosowane dzisiaj aparaty cyfrowe, pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć ilość szkodliwego promieniowania. Dzięki zdjęciom RTG zęba lekarze dentyści mogą dokładnie zaplanować leczenie.

W zależności od planowanego leczenia i obszaru, który stomatolog chce zobaczyć na zdjęciu, zleca wykonanie jednego z poniższych badań.

 1. Zdjęcie punktowe
  Zdjęcie punktowe wykonuje się dla uwidocznienia korony, korzenia zęba oraz tkanek twardych znajdujących się w jego najbliższym sąsiedztwie. Charakteryzuje je duża dokładność i niewielki zakres.
 2. Zdjęcie panoramiczne/pantomograficzne
  Ten rodzaj zdjęcia cechuje szeroki i pełny zakres obrazowania. Widać na nim przestrzenie od zatok szczękowych aż po gałęzie i trzon żuchwy oraz wszystkie zęby, również te nadliczbowe lub zatrzymane w szczęce lub żuchwie . Zdjęcie panoramiczne jest niezbędne w przypadku planowania kompleksowego leczenia.
 3. Tomografia wiązki stożkowej CBCT
  Tomografia CBCT to najdokładniejsze badanie z zakresu rentgenodiagnostyki. Umożliwia uzyskanie precyzyjnych, trójwymiarowych obrazów struktur anatomicznych szczęki, żuchwy, zatok, twarzoczaszki, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Badanie to jest niezbędne w przypadku planowania zabiegów z zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej i niekiedy endodoncji.

Jak często można wykonywać RTG zęba?

Tak często, jak jest to konieczne. Nieleczone choroby zębów stanowią źródło wielu problemów zdrowotnych.

O konieczności wykonania któregokolwiek z wymienionych badań decyduje lekarz, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu. Jeżeli mają Państwo więcej pytań, chętnie udzielimy na nie bardziej szczegółowych odpowiedzi.

Cennik

Zdjęcie RVG zęba
40 zł
Zdjęcie pantomograficzne cyfrowe
100 zł
Nasi pacjenci o nas

Opinie o Klinice Diament

Dane kontaktowe

Zadzwoń
+48 533 ... [zobacz] +48 533 797 575
Godziny otwarcia
pon. - pt.: 9:00 - 19:00
sob.: zamknięte
niedz.: zamknięte

Napisz do nas!

  Rejestracja Online