Ortodoncja to dział stomatologii związany z diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem nieregularności położenia zębów, nieprawidłowości zgryzu i zaburzeń rysów twarzy. Równe zęby i piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim dbałość i troska o własne zdrowie, dobre samopoczucie i pewność siebie. Dlatego tak ważne jest leczenie i profilaktyka wad zgryzu od najmłodszych lat.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Każde leczenie ortodontyczne warto zacząć od eliminowania zaburzeń czynnościowych takich jak oddychanie przez usta, ssanie palca, nieprawidłowe połykanie oraz wady wymowy.
W początkowym etapie leczenia, skuteczna okazuje się tzw. mioterapia, czyli gimnastyka mięśni mimicznych i narządu żucia, mająca na celu zharmonizowanie działania właściwych grup mięśniowych.
Mioterapia prowadzona jest pod kontrolą ortodonty, który opracowuje indywidualny zestaw ćwiczeń.
Aparat ortodontyczny
W przypadku, kiedy same ćwiczenia nie są wystarczające, konieczne jest zastosowanie prostych, zdejmowanych aparatów ortodontycznych, pozwalających wyeliminować zaburzenia czynnościowe i zaburzenia w rozwoju kości szczęki i żuchwy. Wszystkie te schorzenia leczy się, gdy Pacjent rośnie. Aparaty ruchome są noszone przez Pacjenta przez kilka godzin w ciągu doby.
Aparat ortodontyczny stały stosuje się w celu uzyskania precyzyjnego ustawienia zębów w jamie ustnej. Leczenie tego rodzaju aparatami polega na prawidłowym ustawieniu zębów w wyrostku zębodołowym. Trwa od 2 do 3 lat.
Stosuje się je w przypadku poważnych wad zgryzu (przodo- i tyłozgryzu, zgryzu otwartego, głębokiego, czy stłoczonych zębów). Aparat na zęby składa się z zamków, pierścieni, gumek i łuków. Najpopularniejszym aparatem stałym jest aparat z metalowymi zamkami. Bardziej estetyczną alternatywę stanowi aparat z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi czy kryształowymi.
Zalety ortodoncji - czemu warto prostować zęby?
Dla Pacjenta największą zaletą aparatów jest poprawa estetyki zgryzu - wyrównanie linii zębów, redukcja stłoczeń czy likwidacja diastemy, poprawa profilu i wyglądu uśmiechu. Leczenie ortodontycznie niesie ze sobą również wiele innych, nawet bardziej istotnych konsekwencji.
Dzięki redukcji stłoczeń Pacjenci są w stanie lepiej dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, przez co zmniejsza się u nich ryzyko próchnicy. Równomierne i prawidłowe obciążenie zębów chroni ozębną przed przeciążeniami, a przyzębie przed urazami zgryzowymi.
Właściwie przeprowadzone leczenie pomaga również w leczeniu chorób stawów skroniowo- żuchwowych. Pomaga redukować ból w ich okolicy, jak również wynikające z ich dysfunkcji bóle głowy i kręgosłupa. Dobrze wyglądający uśmiech dodaje Pacjentowi pewności siebie i buduje jego samoocenę.
Cennik