Periodontologia zajmuje się utrzymaniem optymalnego stanu przyzębia. Jama ustna to nie tylko zęby i język, ale również otaczające je struktury.
Czym jest periodontologia?
Periodontologia to dziedzina, która zajmuje się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem chorób przyzębia, a także nieprawidłowości błony śluzowej jamy ustnej.
Do elementów przyzębia zaliczamy tkanki otaczające zęby, czyli dziąsło, ozębną, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Pełnią one niezwykle istotną funkcję w ochronie zębów przed zakażeniem i ponadto utrzymują go w zębodole.
Leczenie chorób przyzębia
Choroby tkanek otaczających ząb mogą wystąpić u pacjentów w każdej grupie wiekowej. Dzielą się na dwie podstawowe grupy: zapalenie dziąseł i bardziej zaawansowane zapalenie przyzębia.
Zapalenia dziąseł to stan, którego nie można bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnych następstw w postaci cofania się dziąseł i odsłaniania szyjek oraz korzeni zębowych. Zęby są wówczas rozchwiane i zwiększa się ryzyko ich utraty.
Etiologia tego typu schorzeń jest złożona. Badania dowodzą, że głównym czynnikiem jest aktywność bakterii występujących w płytce nazębnej, co może być rezultatem niedostatecznej higieny jamy ustnej. Istotnym czynnikiem jest także wiek, z którego wzrostem obserwuje się zwiększenie możliwości występowania chorób przyzębia. Ponadto nie bez znaczenia pozostają również: palenie tytoniu, stres, cukrzyca i choroby ogólnoustrojowe.
Pod wpływem zakażenia tkanek przyzębia dochodzi do szeregu niekorzystnych zmian, takich jak: migracje nabłonka kieszonki dziąsłowej w stronę szczytu korzenia, destrukcji włókien kolagenowych ozębnej, czy zapalnej resorpcji kości wyrostka.
Choroby przyzębia objawiają się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz krwawieniem podczas zgłębnikowania, a nawet szczotkowania zębów.
Czym zajmuje się lekarz periodontolog?
Lekarz periodontolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia. Ogromne znaczenie w ich leczeniu mają zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling, podczas którego usuwa się kamień nazębny.
Następnym etapem jest usunięcie kamienia poddziąsłowego i polerowanie korzenia zęba - kiretaż, który wykonuje lekarz periodontolog. Zabieg ten jest konieczny, gdy doszło do powstania patologicznych kieszonek przyzębnych.
Kiretaż umożliwia usunięcie zakażonych tkanek i regenerację dziąsła. Kiretaż może być zamknięty - kiedy kieszonki przyzębne są mniejsze niż 5 mm lub otwarty, gdy kieszonki są głębsze i aby dobrze je oczyścić, trzeba naciąć dziąsło. Zabiegi takie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Są całkowicie bezbolesne. '
Ostatni etap to szynowanie, które ma na celu unieruchomienie rozchwianych zębów.
Cennik