W ostatnich latach wiele osób przykłada dużą wagę do wyglądu swojego uśmiechu. Piękne, równe i śnieżnobiałe zęby są doskonałą wizytówką każdego człowieka. Wraz z wiekiem, w wyniku chorób przyzębia, czy naturalnego procesu starzenia się organizmu, ich stan może ulec pogorszeniu. Mimo dostępności leczenia zachowawczego, nie każdy ząb można uratować. Zdarzają się również pacjenci, którzy utracili zęby w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
Protetyka
Protetyka stomatologiczna ma za zadanie przywrócenie pełnej sprawności jamy ustnej, która została zachwiana w wyniku utraty jednego, kilku lub wszystkich zębów. Zęby i ich właściwe ustawienie wpływa na mowę, gryzienie i przeżuwanie pokarmów.
Zapobiega dysfunkcjom stawu skroniowo-żuchwowego, które prowadzą do przykrych dolegliwości, takich jak bóle w okolicy twarzoczaszki, głowy, a nawet szyi.
Po utracie zęba w kościach szczęki lub żuchwy dochodzi do zaniku kości, odsłonięcia szyjek zębów sąsiednich, które narażone są na próchnicę. W efekcie pogarsza się estetyka całej twarzy, co bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie pacjenta i w znaczącym stopniu obniża jego samoocenę.
Protetyka stomatologiczna pozwala uzyskać poprawę funkcji oraz estetyczny, naturalny wygląd.
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Protetyka stomatologiczna oferuje dwa podstawowe rodzaje protez zębowych: protezy stałe i ruchome.
Do protez stałych zaliczamy korony i mosty, licówki, inlay, onlay, overlay, endokorony. Protezy zębowe stałe to te, których pacjent nie może samodzielnie wyjmować z jamy ustnej, osadzone są na zębie pacjenta lub implancie. Licówki najczęściej wykonuje się z porcelany, która najwierniej oddaje wygląd ludzkiego zęba. Stosuje się je do korekty defektów estetycznych typu: diastemy, uszkodzenia mechaniczne, nieprawidłowa pozycja i przebarwienia.
Korony służą do zrekonstruowania brakującej części bądź całego zęba. Wykonuje się je na implantach lub po leczeniu kanałowym, podczas którego doszło do uszkodzenia zęba. Wyróżniamy korony metalowe (np. złote), metalowo-porcelanowe, pełnoceramiczne lub cyrkonowe. Most protetyczny stosuje się w sytuacji, gdy pacjent doświadczył utraty kilku sąsiadujących ze sobą zębów.
Protezy ruchome, to takie, które można wyjąć z jamy ustnej. Są to protezy akrylowe częściowe, całkowite, protezy szkieletowe i protezy elastyczne.
Ile kosztuje proteza?
Wykonanie protezy poprzedzone jest pełną i bardzo dokładną diagnostyką, a następnie we współpracy stomatologa z dentystą protetykiem opracowywany jest najlepszy dla danego pacjenta plan leczenia i uzupełnienia braków.
W zależności od rodzaju zastosowanego materiału, wielkości i rodzaju protezy dentysta protetyk dokonuje kosztorysu leczenia protetycznego, będącego najbardziej optymalnym i najlepszym rozwiązaniem dla danego pacjenta.
Cennik