Fizjoterapia stomatologiczna jest ważnym elementem kompleksowego podejścia do leczenia dentystycznego. Dzięki indywidualnie dobranym zabiegom i ćwiczeniom, pacjenci mogą doświadczyć znaczącej poprawy w zakresie funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych oraz ogólnego stanu jamy ustnej. Fizjoterapeuta stomatologiczny to nowość w ofercie naszej kliniki. Sprawdź, jak działamy i kto powinien skorzystać z rehabilitacji stomatologicznej.

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna to dziedzina fizjoterapii skupiająca się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu schorzeniom związanym z układem mięśniowym jamy ustnej, stawem skroniowo-żuchwowym oraz przyległymi strukturami.

Fizjoterapia w stomatologii obejmuje szeroki zakres terapii i technik mających na celu poprawę funkcjonowania mięśni, stawów i innych struktur twarzy, szczęki oraz szyi. W odróżnieniu od tradycyjnej fizjoterapii, która skupia się na ogólnym funkcjonowaniu ciała, fizjoterapia stomatologiczna koncentruje się na specyficznych problemach związanych z układem stomatognatycznym (tkanki i narządy w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki).

Fizjoterapia stomatologiczny - jak wygląda jego praca?

Pacjentom z problemami układu stomatognatycznego zaleca się wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego. Jego zakres usług może obejmować takie metody jak: terapia manualna, ćwiczenia mięśniowe, masaż, elektroterapia czy terapia ultradźwiękowa.

Fizjoterapeuta stomatologiczny może pomóc pacjentom w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle stawów skroniowo-żuchwowych, bruksizm, napięciowe bóle głowy czy zaburzenia czynnościowe układu stomatognatycznego.

Korzyści płynące z regularnego korzystania usługi fizjoterapeuty stomatologicznego to przede wszystkim:

  • zmniejszenie bólu i dyskomfortu w jamie ustnej;
  • poprawa funkcji żucia i prawidłowego mówienia;
  • zapobieganie dalszym komplikacjom związanym z zaburzeniami narządu żucia.

Terapeuta musi posiadać szczegółową wiedzę na temat anatomii i biomechaniki twarzy, szczęki oraz szyi, a także umiejętność stosowania specjalistycznych technik terapeutycznych.

Wskazania do fizjoterapii stomatologicznej

Fizjoterapia stomatologiczna jest zalecana osobom doświadczającym problemów ze stawami żuchwowo-skroniowymi.

Do fizjoterapeuty szczękowego powinny się zgłosić osoby mające różnorakie objawy i dolegliwości. Przykłady zastosowania fizjoterapii w stomatologii obejmują:

  • leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych (np. zespół bólowy stawu skroniowo-żuchwowego);
  • rehabilitacja po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy i szczęki (np. po ekstrakcji zębów, operacjach ortognatycznych);
  • terapia bruksizmu (szkodliwe zgrzytanie zębami);
  • leczenie napięciowych bólów głowy związanych z dysfunkcją mięśni i stawów twarzy;
  • poprawa funkcjonowania mięśni twarzy i języka (np. w przypadku zaburzeń artykulacji, po porażeniach nerwów twarzy).

Wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego w Klinice Diament Łódź

Fizjoterapia stomatologiczna to najnowsza usługa w Klinice Diament w Łodzi. Fizjoterapią kompleksowo zajmuje się mgr Joanna Skorupa, która posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Wizyta trwa około 40 minut. Cena pojedynczej wizyty to 200 zł.

Proces prowadzenia fizjoterapii stomatologicznej zaczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem oraz przeprowadzenia badań diagnostycznych, takich jak badanie palpacyjne czy analiza zgryzu. Na podstawie zebranych informacji, fizjoterapeuta stomatologiczny w Łodzi ustala plan terapeutyczny, który może obejmować różne metody leczenia, takie jak terapia manualna, ćwiczenia mięśniowe, masaż czy elektroterapia.

Ważnym elementem jest także edukacja pacjenta oraz ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu.

W trakcie terapii, nasz fizjoterapeuta monitoruje postępy pacjenta, oceniając między innymi poprawę ruchomości stawów, siłę mięśniową oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. W razie potrzeby, terapeuta może modyfikować program terapeutyczny, wprowadzając nowe ćwiczenia czy techniki leczenia.

Przeciwwskazania do rehabilitacji stomatologicznej

Podobnie jak w przypadku innych form terapii, istnieją pewne przeciwwskazania do fizjoterapii stomatologicznej. Są to przede wszystkim infekcje, niektóre choroby ogólnoustrojowe czy świeże urazy. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem terapii.

Jeśli doświadczasz problemów związanych z narządem żucia możesz już zarezerwować wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego w naszym gabinecie w Łodzi.

Cennik

Fizjoterapia stomatologiczna
200 zł
Nasi pacjenci o nas

Opinie o Klinice Diament

Dane kontaktowe

Zadzwoń
+48 533 ... [zobacz] +48 533 797 575
Godziny otwarcia
pon. - pt.: 9:00 - 19:00
sob.: zamknięte
niedz.: zamknięte

Napisz do nas!

    Rejestracja Online